Vabilo na dan odprtih vrat sadjarskega centra Maribor 14.12.2023
POVEZAVA DO VABILA: TUKAJ
Osvetlitvena rez jablane (Bonita)
Prispevek je na voljo na sledeči povezavi: Osvetlitvena rez jablane (Bonita)
Preizkušanje specialnih sort jabolk za predelavo (PSSJP)
Z novembrom 2023 se zaključuje projekt Preizkušanje specialnih sort jabolk za predelavo (PSSJP). Ob tej priliki je nastala publikacija, kjer so zbrani glavni rezlutati projekta. V okviru projekta je bilo zasajenih 102 poskusnih sadik na dveh lokacijah (Kmetija Pečar iz Prešnice in Ekološki kmetiji Mahne iz Tater). Med sadikami […]
Razstava breskev in nektarin (četrtek 27.7.2023, ob 9:00, kje: Sadjarski center Bilje)
Razstava breskev in nektarin vabilo
Vabimo vas na
Razstavo breskev in nektarin
ki bo v četrtek, 27. 7. 2023, ob 9.00 uri v Sadjarskem centru Bilje, Bilje 1, 5292 Renče.
Predstavili bomo novejše kislo-sladke in sladke sorte breskev in nektarin, plodove boste lahko tudi degustirali.
Vljudno vabljeni vsi, ki se s sadjarstvom ukvarjate profesionalno […]
Zimska rez aktinidije
Aktinidija je sadna vrsta, ki številnim povzroča preglavice. Zlasti ne vemo, kako se pravilno lotiti rezi. Pri tem nam bo pomagal prispevek o zimski rezi aktinidije, ki ga je napisal asist. Aljaž Medič, mag. inž. hort. iz Biotehniške fakultete, Katedre za sadjarstvo, vinogradništvo in vrtnarstvo.
Prispevek je na voljo na sledeči povezavi: Rez […]
Nacionalna promocija sadja in sadja iz sheme »izbrana kakovost – Slovenija«
Sadno drevje je v fazi polnega cvetenja. V toplejših predelih Slovenije plodiči že sramežljivo kukajo izza vej in se nastavljajo soncu. Prvega maja se je začela izvajati tretja faza nacionalne kampanje za promocijo lokalnih kmetijskih in živilskih proizvodov iz sadja in se bo zaključila 15. junija. Kampanja poteka pod […]
Bomo ameriške borovnice lahko gojili kjerkoli?
Spoštovani,
izr. prof. dr. Jerneja Jakopič je napisala zanimiv članek o gojenju ameriških borovnic v zavarovanem prostoru. Najdete ga na spodnji povezavi.
Am.borovnice – Jerneja Jakopič […]
Kako zaščititi pridelek pred pozebo?
Kljub globalnemu segrevanju se lahko tveganje za pozebo v rastni sezoni celo poveča. Če se rastna doba začne prezgodaj in se kasneje pojavi ohladitev, pride do spomladanske pozebe. Gospodarska škoda, ki nastane zaradi pozebe, je večja kot zaradi posledic katerih koli drugih vremenskih pojavov. V Evropski uniji se je […]
FRANC GORIČAN (1869-1951)
Razstava o Francu GORIČANU (1869-1951) – enem prvih sadjarskih strokovnjakov pri nas je postavljena od 3. marca do 8. aprila 2020 na Oddelku za agronomijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Razstavo je postavila Osrednja knjižnica Celje, avtor razstave pa je Srečko Maček.
Franc Goričan je po diplomi potoval po Italiji […]
Vroče poletje, stres za rastline
Vroče poletje je zaradi intenzivnega sončnega obsevanja in visokih temperatur lahko precej stresno za sadne rastline. Podjetje Jurana zato nudi nekatere rešitve. Več lahko preberete na spodnji povezavi:
Jurana d.o.o.
Posledice spomladanske pozebe se kažejo na zorečih plodovih
Posledice pozebe konec aprila so dobro vidne na zorečih plodovih. Večje poškodbe naredijo take plodove netržne in primerne samo za predelavo. Slike lahko najdete na povezavi Poškodbe – pozeba Gala.
Sončni ožigi
Sončno in vroče vreme ima pogosto vpliv na pojav sončnih ožigov na sadju. V prispevku Anke Čebulj, mag. inž. sad. boste izvedeli kaj botruje temu pojavu in kako ga preprečiti.
Sončni ožigi
Tehnološka navodila za ekološko pridelavo sadja
Tehnološka navodila za ekološko pridelavo sadja so pripravili strokovnjaki iz večih inštitucij. Pri tem gre za uveljavitev tržno usmerjene ekološke pridelave sadja z namenom, da se poveča ponudba kakovostnega ekološkega sadja vseh vrst.
RAZVOJ PLODOV ČEŠENJ
Osnova pridelave kakovostnih češenj je razumevanje posebnosti razvoja plodov češenj, kakor tudi razumevanje proizvodnje in porabe asimilatov. Vse to določa tehnološke ukrepe v nasadu češenj. Kako poteka razvoj ploda pri češnjah najdete na spodnji povezavi.
Avtor: doc. dr. Valentina Usenik, Biotehniška fakulteta v Ljubljani – Oddelek za agronomijo
Razvoj plodov češenj
Gospodarsko pomembne bolezni češenj in drugih koščičarjev
Predstavljene so bolezni češenj in ostalih koščičarjev, ki lahko bistveno zmanjšajo pridelek in ekonomsko učinkovitost pridelave ali celo povzročijo propadanje dreves (povezava pod sliko). Učinkovito posredno in neposredna varstvo dreves sta pomembna dejavnika ekonomsko uspešne pridelave češenj.
Avtorja prispevka:
prof. dr. Franci Aco Celar, BF – Oddelek za agronomijo
Alenka Caf, KGZS […]
Priprava zemljišča za sajenje češenj
Izbira primerne lege in ustrezna priprava zemljišča za sadovnjak v največji meri vplivata na primerno rast in rodnost češenj. Za pripravo tal pri postavitvi nasada češenj si moramo vzeti dovolj časa in pravočasno ter dosledno izvesti vse potrebne ukrepe (spodnja povezava).
Avtorji prispevka:
Ivan KODRIČ (upokojenec, specialist za sadjarstvo na KGZS – […]
Manj poznane jagodičaste sadne vrste – dr. Darinka Koron
dr. Darinka Koron (Kmetijski inštitut Slovenije) predstavlja 1. del prispevka o manj poznanih jagodičastih sadnih vrstah.
Prispevek je na sledeči povezavi:
Manj poznane jagodičaste sadne vrste D